Leto je uveliko u toku i sigurno se osetili značajnu promenu u raspoloženju, apetitu, i ukupnoj energiji. Ako i dalje jedete standardnu hranu, ovo je odlična prilika da promenite svoju ishranu i iskoristite sveže namirnice koje nam priroda nudi tokom leta. I predlažemo vam makrobiotiku!
Ali… Makrobiotička ishrana je monotona!
Često čujem da ljudi kažu da je makrobiotička ishrana monotona: pirinač, pirinač i još pirinča… A kada se najedete pirinča onda ide desert, naravno od pirinča! E pa, nije baš tako… Jedna od najvećih prednosti makrobiotičke prakse je sposobnost da prepoznamo šta nam je potrebno u svakom trenutku. Sposobnost prilagođavanja sezoni i okruženju. Sposobnost da maksimalno iskoristimo raznovrsnost hrane u svakoj sezoni.
Većina domaćinstava jede potpuno isto zimi i leti… u proleće i jesen… i isto iz nedelje u nedelju. Prednost ishrane zasnovane na energiji hrane je da sa dolaskom svake sezone počinjemo da koristimo nove namirnice koje nam priroda nudi. Klimatske promene utiču na uslove u kojima povrće može da raste, a upravo ta razlika u uslovima gajenja utiče na njihove energetske efekte.
Priroda je mudra i uvek nam daje ono što je najpotrebnije.
Tokom leta, pruža nam obilje povrća i voća, hrane sa jin energijom, za hlađenje i opuštanje, za adekvatam balans tečnosti i pomoć u relaksaciji.Upravo ono što našem telu treba na visokim temperaturama za otvaranje pora kako bi koža disala i kako bi se nadoknadila tečnost koju gubimo znojenjem. To su i namirnice koje daju i svežinu da bismo uspešno balansirali visoke letnje temperature i naravno bili – opuštani!
Makrobiotička ishrana leti
U makrobiotici težimo ka stvaranju uravnoteženih obroka koji pružaju ono što našem telu treba. Ovo smanjuje želju za ekstremnom hranom, koja obično nije dobra za naše zdravlje. Na primer, umesto da leti jedemo šniclu sa pomfritom, možemo pripremiti salatu od leblebija ili testenine, čime smanjujemo potrebu za gaziranim pićima ili sladoledom, koji su u poslednje vreme vrlo popularni!
Ako slušamo svoje telo, shvatićemo da leti zaista žudimo za lakšom hranom i jednostavnim pripremama. Ako niste do sada osluškivali svoje telo – pokušajte i oslušnite – mnogo toga će vam reći…
Možete probati da meso zamenite pečenim povrćem; pripremite salatu od leblebija koja vam pruža visokokvalitetne proteine ili salatu od kuskusa sa nanom, koja je vrlo osvežavajuća. Kao predjelo možete pripremiti hladnu supu od dinje ili krastavaca koju možete napraviti dan ranije. Ili neki namaz od leblebija ili golice… i završiti sa osvežavajućim voćnim želeom… zvuči dobro, zar ne? Uz ovaj meni ćete uštedeti na pivima i gaziranim sokovima i unaprediti zdravlje!
Fokusirajte se na voće i povrće u sezoni, povećajte unos salata i blanširanog ili kratko pirjanog povrća. Zamenite variva od pasulja za salate od pasulja ili namaze. Koristite više testenina, kuskusa i bulgura. Uvedite palentu u svoj meni i počnite koristiti sveže začine, sada je pravo vreme, možete čak kupiti male saksije i držati ih na prozoru kako biste ih uvek imali pri ruci…
Idealna hrana za toplo vreme – PREPORUKE ZA ZDRAVE OSOBE
Odmah želim da se ogradim: preporuke koje slede su za osobe koje razmišljaju da krenu putem makrobiotike i kojima je potreban određeni prelazni period.
Žitarice: Koristite one koje najviše osvežavaju: kukuruz i palentu, koji su jednostavni i brzi za pripremu. Iskoristite brzo kuvani kuskus ili bulgur za pripremu osvežavajućih salata.
Pasulj: Možda vam se leti ne jede pasulj, ali postoje odlične salate i namazi koje možete pripremiti s njim. Koristite posebno leblebije, koje imaju više ekspanzivno i osvežavajuće dejstvo od ostalih vrsta pasulja. Probajte recepte poput humusa ili falafela.
Povrće: Povećajte unos povrća, kako sirovog tako i lagano kuvanog. Povrće sa blagim gorkim ukusom je vrlo zanimljivo u ovoj sezoni, jer aktivira varenje i cirkulaciju: rotkvice, rukola, potočarka, salata, dodaju raznovrsnost vašim salatama. Uživajte sada u krastavcima ili tikvicama i njihovoj osvežavajućoj energiji.
Klice: Ekspanzivna energija klica i njihov visok sadržaj minerala i vitamina čini ih pogodnim za leto. Možete koristiti klice pasulja, lucerke, potočarke, sočiva… u salatama ili sendvičima.
Alge: Ne zaboravite na alge, one pružaju minerale koji pomažu da nadoknadimo one koje gubimo kupanjem u bazenima i znojenjem. Priprema želea sa agar-agarom pomoći će u čišćenju i regeneraciji crevne sluznice, osim što će vas osvežiti. Listići nori algi su jednostavni za dodavanje u salate ili pire od povrća, vrlo praktični za ovu sezonu.
Voće: Uživajte u svemu što vam priroda daje u ovoj sezoni: dinje, breskve, kajsije, trešnje, lubenice…
Turšija: Ne zaboravite na laku letnju turšiju, pomoći će vašem varenju i poboljšati crevnu floru. Takođe je odlična za uklanjanje masnih naslaga. Možete je već kupiti gotovu… ali ipak – domaće pripremljeno je – jednostavno – DOMAĆE!
Uživajte u letu!
0 коментара